Må en jæger eller fisker bære kniv?

Som en service til vores kunder bringer vi til orientering hermed uddrag af knivloven:

"§ 14 STK. 3:
Dolke og knive, hvis klinge overstiger 12 cm, kan uanset stk.1, nr. 1, UDEN TILLADELSE,
anvendes i erhverv. husholdningsbrug eller ved jagt, lystfiskeri, sportsdykning m.m., hvis de
er udformet hertil.
De nævnte våben kan erhverves, besiddes og bæres til den nævnte brug."